Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Pražané se cítí podstatně bezpečněji než před pěti lety
Pražané se cítí podstatně bezpečněji než před pěti lety
Středa, 16. prosinec 2015 14:14
Pražané se cítí podstatně bezpečněji než před pěti lety

Analýza pocitu bezpečnosti obyvatel a turistů v Praze proběhla naposledy před pěti lety, a tak nastal čas ji aktualizovat. Výsledky letošní komplexní analýzy pocitu bezpečí zpracovala pro Magistrát hlavního města Prahy agentura Ipsos zabývající se průzkumem trhu a veřejného mínění.



Průzkum navazuje na studie z předešlých let a vedle zmapování aktuální situace je jeho cílem poukázat na případné změny postojů obyvatel Prahy a turistů v jednotlivých oblastech kriminality za uplynulých pět let. V oblasti vnímání pocitu bezpečí uvedlo 89 % dotazovaných, že se v místě svého bydliště cítí bezpečně. V porovnání s posledním průzkumem z roku 2010, kdy se cítilo v místě bydliště bezpečně 78 % dotázaných, se tak jedná o významný nárůst. V rámci jednotlivých městských částí se nejbezpečněji cítí občané Prahy 22 (98 %) a Prahy 16 a 9 (97 %). Nejméně bezpečně se cítí občané Prahy 1 (71 %).


„Výsledek vnímání pocitu bezpečnosti je úspěchem všech orgánů a složek, které se na zajišťování bezpečnosti v metropoli podílí, a řadí Prahu v tomto ohledu k předním evropským metropolím,“ uvedl k analýze radní Libor Hadrava. S prací Městské policie hlavního města Prahy je spokojeno 67 % dotazovaných a s prací Policie České republiky Krajského ředitelství hlavního města Prahy je spokojeno 70 % respondentů. „Tyto výsledky jsou srovnatelné s výsledky předchozí analýzy z roku 2010 a hovoří o poměrně vysoké a stabilní přízni, jíž se obě složky u veřejnosti těší,“ dodal Hadrava.


Podle občanů by ke zlepšení bezpečnostní situace v hlavním městě přispěla tato patření: zvýšení množství strážníků a policistů v ulicích, instalace bezpečnostních kamer, posílení pravomocí městské policie, zvýšení počtu zařízení pro efektivnější trávení volného času, programy pro snižování nezaměstnanosti nebo zlepšení materiálního a technického vybavení PČR i MP.


Zajímavý je také výsledek průzkumu v případě občanů, kteří trestný čin ohlásili na policii. Od posledního průzkumu, kdy trestnou činnost ohlásilo 68 % dotázaných, se jejich počet zvýšil na 78 %. Tento výsledek je zajímavý zejména s ohledem na skutečnost, že se objevují tvrzení o tom, že příčinou neustále se snižujícího počtu spáchaných trestných činů je zvyšující se neochota trestnou činnost vůbec nahlásit. Přitom je z průzkumu jednoznačně patrné, že občané hlásí policii mnohem více trestných činů, než v minulosti. I přes tento fakt počet trestných činů spáchaných na území hl. m. Prahy za poslední období významně klesl.


Také pocit bezpečí turistů je v Praze na vysoké úrovni. V Praze se cítí bezpečně 82 % dotázaných domácích turistů a 100 % turistů ze zahraničí. Proporce turistů, kteří byli během návštěvy poškozeni, se od roku 2010 příliš nezměnila. Poškozených je 12 % turistů, přičemž se nejčastěji jedná o oběti kapsářů, nebo podvodů např. při placení účtu v restauraci.


Sami Pražané považují za největší problémy města drogovou problematiku, vandalismus, pouliční kriminalitu, bezdomovectví, agresivitu lidí, kriminalitu v MHD, alkoholismus, migranty, hazard a terorismus. Nejvíce se obávají těchto druhů trestné činnosti: kapesní krádeže, vloupání do bytu nebo sklepa, loupežného přepadení, krádeže nebo vykradení automobilu, zneužití osobních dat, ublížení na zdraví a vandalismu.


Podle sdělení magistrátu navazuje čerstvý průzkum na analýzy pocitu bezpečí, které si MHMP nechal vypracovat v letech 1997, 1999, 2001, 2009 a 2010. Pro realizaci výzkumu byla zvolena kombinace metod online a osobního dotazování v případě cílové skupiny obyvatel Prahy a metoda osobního dotazování v případě cílové skupiny turistů. Průzkum byl proveden na vzorku 1011 obyvatel Prahy a 101 turistů.


Zdroj, úvodní foto: praha.eu, wikimedia.org, Petr Kadlec

(zmk)



Pražané se cítí podstatně bezpečněji než před pěti lety