Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Podvodnou dobročinnou sbírku ukončili strážníci
Podvodnou dobročinnou sbírku ukončili strážníci
Čtvrtek, 21. leden 2016 08:09
Podvodnou dobročinnou sbírku ukončili strážníci

Ještě dlouho po Vánocích jsou lidé otevřeni pomoci méně šťastným spoluobčanům – příkladem může být například každoročně úspěšná Tříkrálová sbírka Charity České republiky. Jenže ta končí v půlce ledna a toho si zřejmě nevšimla skupina cizinců, kteří si chtěli pod záminkou dobročinnosti přilepšit do vlastní kapsy.



Odhalili je strážníci z Prahy 1. V pondělí dopoledne neunikla jejich pozornosti skupinka tří mladíků, kteří procházeli Zlatnickou ulicí a kolemjdoucí přesvědčovali, že pořádají sbírkovou činnost pro hendikepované občany. Pro zvýšení důvěryhodnosti své akce používali poměrně věrohodně vyhlížející tiskopis se sdělením, že se jedná o „Regionální certifikát pro neslyšící, postižené lidi a chudé děti.“ Bezcenný papír obsahoval kromě poděkování i nadějné sdělení o cíli v podobě otevření mezinárodního centra, nechyběla ani státní vlajka České republiky a symbol vozíčkáře.


Poté, co je strážníci zastavili a vyzvali k podání vysvětlení a prokázání totožnosti, zjistili, že se jedná o cizince a pouze jeden z této trojice je starší patnácti let. Pro nízký věk a protiprávnost jejich jednání předali celou věc k dořešení přivolaným policistům.


Zneužití dobrého úmyslu a štědrosti dárců má jediné označení – hyenismus. Pokud budete mít někdy pocit, že jste se setkali s podobně podvodnou „sbírkovou činností“, volejte ihned na bezplatnou tísňovou linku Městské policie Praha 156.


Legální dobrovolníky od podvodníků odlišíte podle několika jednoduchých znaků. V první řadě musí mít každá dobročinná sbírka oficiální povolení vydané písemně příslušným krajským úřadem. Dobrovolník, který na ulici peníze od kolemjdoucích vybírá, musí mít u sebe mít jeho kopii, kterou vám na požádání předloží.


Dalším dokladem, který vám musí být schopný předložit, je plná moc k provádění veřejné sbírky. Tu vydává právnická osoba, která veřejnou sbírku organizuje a musí být opatřena pořadovým číslem, podpisy statutárních orgánů a razítkem právnické osoby konající veřejnou sbírku. Musí být také jasné, na jaké charitativní účely vybraná finanční hotovost přispívá, a pouhým pohledem byste měli zjistit, že zapečetěné kasičky, do kterých se hotovost ukládá, jsou neporušené.


Zdroj, úvodní foto: mppraha.cz, wikimedia.org, ŠJů

(zmk)



Podvodnou dobročinnou sbírku ukončili strážníci